Żako – Opis

Psittacus erithacus – Żako kongijskie


OPIS:

Jest średnim ptakiem , długość ciała wynosi do 33 cm. Samiec i samica są jednakowo ubarwione. W jego upierzeniu przeważa kolor szary z białymi elementami, ogon intensywnie czerwony, dziób czarny, nogi szare. Ptak chowany w odpowiednich warunkach potrafi dożyć nawet 70 lat.

WYSTĘPOWANIE:

Zasiedla środkową Afrykę od od Sierra Leone na zachodzie po Kenię i Tanzanię na wschodzie.
Zako


USPOSOBIENIE:


Papuga ta jest bardzo popularnym i cenionym ptakiem. Wrodzona inteligencja wyróżnia ten gatunek na tle innych skrzydlatych zwierząt. Poświęcając jej czas i uwagę szybko rozpocznie proces artykułowania glosek i dzwięków. Oprócz zdolności naśladowczych, żako potrafi odróżniać kolory, kształty, które jest w stanie pozniej nazwać. W warunkach domowych ptak ten wymaga zaangażowania ze strony opiekuna, a także różnego rodzaju gadżetów w postaci świeżych gałęzi, papuzich zabawek itp.

DYMORFIZM PŁCIOWY:

Chcąc określić płeć należy wykonać badanie DNA.

ODŻYWIANIE:

Różnego rodzaju owoce (włącznie z owocami niektórych palm),nasiona, orzechy, warzywa. W warunkach hodowlanych podajemy mieszankę ziaren dla papug dużych wzbogaconą w składniki mineralne, oraz witaminy (zwłaszcza B i D).

ROZMNAŻANIE:

Zakłada gniazda w dziuplach drzew. Samica składa od 2 do 4 jaj, które samodzielnie wysiaduje przez 26-30 dni. Młode przychodzą na świat ślepe, pokryte delikatnym puchem. Rodzice dokarmiają je do czasu, gdy będą samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.