Ara chloroptera – Opis

Ara zielonoskrzydła

Ara Chloroptera

OPIS:

Ara zielonoskrzydła, kojarzona bardziej pod nazwą Ara chloroptera, to jeden z większych gatunków ptaków z rodziny papugowatych, mierzy do 90 cm. Podobnie jak u Ary żółtoskrzydłej w ubarwieniu dominuje kolor czerwono – niebieski, różnice stanowią zielone pokrywy skrzydeł         (u macao są żółte). Obszar bez piór na części twarzowej jest biały porośnięty czerwonymi piórkami. Górna część ogona jest czerwona, natomiast dolna niebieska. Dziób u ptaka jest biało- czarny, tęczówki brązowe, nogi szare. Żyje około 70 lat.

WYSTĘPOWANIE:

Ptak ten zasiedla tropikalne lasy  Brazylii, Paragwaju, Boliwii, Peru, Kolumbii, Panamy, Wenezueli, Gujany.
Ara_chloroptera_mapka

ZWYCZAJE:

W środowisku naturalnym można spotkać je w parach, małych grupach lub stadach. Podczas lotu towarzyszy im charakterystyczny krzyk. Często można je zobaczyć na żerowiskach z Arami araraunami i Arami macao. Choć żyją w stadach są monogamiczne.

Papugi te są destrukcyjne, dlatego w hodowli powinny mieć zapewnione duże ilości świeżych gałęzi, dzięki którym nie będą się nudzić.

DYMORFIZM PŁCIOWY:

W celu określenia płci potrzebna jest analiza DNA.

ŻYWIENIE:

Rożnego rodzaju owoce (włącznie z owocami niektórych palm), nasiona, kwiaty, warzywa, nie pogardzą również niektórymi owadami i ich larwami. Na wolności spożywają glinkę, która pomaga im w procesie trawienia.

W warunkach hodowlanych podajemy jedzenie wzbogacone w składniki mineralne, oraz witaminy (zwłaszcza B i D).Dietę ich możemy wzbogacić o suszone krewetki, jajka, biszkopty.

ROZMNAŻANIE:

Okres lęgowy trwa od kwietnia do czerwca.

Papugi podczas okresu rozrodczego stają się bardziej agresywne i poddenerwowane.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.

Samica składa od 2 do 4 jaj, wyłącznie ona wysiaduje je przez okres 25-28 dni. Ary opuszczają gniazdo około 13 tygodnia życia, jednak są jeszcze dokarmiane przez rodziców.

Istotą sprawą podczas inkubacji jaj jest wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 85%.